Je výhodné virtuální sídlo pro OSVČ?


Osoby samostatně výdělečně činné mají, stejně jako jiné právnické osoby, povinnost mít zaregistrované sídlo podnikání. I pro ně je tu však možnost virtuálního sídla. Je však otázkou, zda je i v tomto případě tak vhodné, jako u jiných typů podnikání.

Je totiž pravdou, že virtuální sídlo pro OSVČ má sice své výhody, ale také nevýhody. A je na nás, abychom zvážili, zda pro nás bude výhodnější než to klasické. Koneckonců, každý případ je jiný a je potřeba jej posuzovat individuálně.

typické firemní sídlo

V první řadě je tu fakt, že díky tomu nemusíme uvádět svou domovskou adresu, pokud nemáme jinou nemovitost. To mnoho lidí, kteří si chtějí chránit své soukromí, rozhodně ocení. Je totiž pravdou, že valná většina živnostníků sídlí právě u sebe doma.

Navíc je tu fakt, že je to podstatně levnější řešení, než klasický pronájem či dokonce koupě nemovitosti, s mnohem menšími starostmi. Tak máme mnohem nižší náklady, což rozhodně každému podnikateli, a je jedno jakému typu, pomůže.

podnikatel s živnostenským listem

Na druhou stranu je potřeba se zmínit i o nevýhodách. I zde totiž platí, že ve všem je nějaký háček. V tomto případě se jedná například o to, že pokud pracujeme doma, pak nepotřebujeme mít další sídlo. Jedná se tedy o peníze vydané navíc. Zda se nám vyplatí, je pak otázkou.

Dále je tu fakt, že jej budeme muset pravidelně navštěvovat, abychom si přebírali poštu. Je tedy otázkou, zda se nám to vyplatí. Přeci jen, jsou to další náklady například na pohonné hmoty. I když samozřejmě záleží také na tom, jak daleko ono virtuální sídlo bude.

Proto bychom se měli rozmyslet, zda pro nás jako pro OSVČ je tato možnost skutečně ideální. Jistě, má své výhody, ale také nevýhody, a na ty bychom neměli zapomínat. Jinak se totiž může stát, že právě díky tomu naše podnikání nakonec zkrachuje. A to by byla hrozná škoda. Prosadit se na trhu je totiž už tak dost těžké. Není potřeba si jej tedy ještě ztěžovat.