Mnoho lidÃ, kteřà si pÄ›stujà na své zahradÄ› zeleninu a ovoce, má také kompost. Jedná se o ÄásteÄnÄ› rozložené zbytky organické hmoty, které poskytujà rostlinám snadno pÅ™Ãstupnou výživu. JistÄ›, nenahradà plnÄ› klasické hnojenÃ, avÅ¡ak jeho vliv je nesporný. Problém je vÅ¡ak v tom, že jen málokdo pÅ™esnÄ› vÃ, co na nÄ›j patřà a co nikoliv. Pokud na nÄ›j totiž dáte nevhodnou vÄ›c, můžete jej snadno celý zniÄit. Co tedy do kompostu patÅ™Ã?
Â
Â
V prvnà řadÄ› by se mÄ›lo jednat o ÄistÄ› organické hmoty. Plastové obaly, byÅ¥ od jÃdla, rozhodnÄ› nejsou tÃm, co by tam mÄ›lo skonÄit. To platà i o nálepky, které najdeme napÅ™Ãklad na jablku Äi banánu, I ty je potÅ™eba pÅ™edem důkladnÄ› odstranit, neboÅ¥ mohu snadno dÄ›lat neplechu.
Â
Pozor bychom si mÄ›li i dávat na to, aby onen materiál nebyl nasáknut Äi potažen nÄ›jakou Å¡kodlivou látkou. PÅ™Ãkladem může být lakované dÅ™evo. AÄkoliv dÅ™evo samo o sobÄ› je na kompostovánà vhodné, pokud je barvené Äi lakované, nelze jej použÃt. Jedovaté látky obsažené v barvách a lacÃch by se totiž dostaly do kompostu a věřte, že naÅ¡e plodiny by si na nich rozhodnÄ› nepochutnaly.
Â
Â
OvÅ¡em zdaleka ne veÅ¡keré organické zbytky patřà na kompost. Ideálnà je, pokud se jedná o syrové produkty. A dává to i smysl – vaÅ™enÃm se zelenina nejen zbavuje vitaminů, ale mÄ›nà se také jejà struktura, což mimo jiné znamená, že se zmÄ›nà i jejà způsob rozkladu.
Â
Dále tam nepatřà maso a masné výrobky. Ty totiž velmi rychle hnijÃ, a to ne zrovna způsobem, který by byl pro kompostovánà pÅ™Ãnosný. Proto, aÄkoliv se jedná o organickou a pÅ™Ãrodnà hmotu, je pro tento úÄel zcela nevhodné.
Â
Jak by tedy mÄ›l správný kompost vypadat? MÄ›l by mÃt jednolitou, sypkou strukturu a pÅ™Ãjemnou vůni tlenà pÅ™ipomÃnajÃcà lesnà půdu. Pokud zaÄne zvláštnÄ› zapáchat, pÅ™ÃpadnÄ› namÃsto Äerné hrudkovité hmoty máme doslova kaÅ¡i Äi dokonce pevnou hroudu, je jasné, že jsme tam dali nÄ›co, co jsme nemÄ›li. V takovém pÅ™ÃpadÄ› nezbývá, než zaÄÃt znovu.