Sluneční brýle dříve a dnes


Sluneční brýle patřily již za socialismu k oblíbeným módním doplňkům. Brýle totiž mohou v mnoha případech zvýraznit kontury obličeje a vylepšit jeho vzhled. V té době se však velice špatně sháněly, na trhu byly modely, co se lidem většinou nelíbily, a tak se za brýlemi museli vypravovat do zahraničí, nejčastěji do maďarských tržnic. Tamní brýle se však od těch současných liší, a to nikoli svým vzhledem, ale spíše technologií výroby a vlastnostmi samotných skel.

muž v brýlích

Co je to UV filtr

Ultrafialové sluneční záření se skládá z několika typů dle vlnových délek a zjednodušeně bychom mohli říci, že se jedná o záření do jisté míry škodlivé či nebezpečné. Jestliže to kupříkladu přeženete s opalováním, sami dobře na své vlastní kůži poznáte, „zač je toho loket“. Velmi podobné to bude s vaším zrakem, sledování slunečního kotouče bez patřičné ochrany odskáčete v „lepším případě“ zánětem spojivek. Lidský zrak se intenzitě denního slunečního světla přizpůsobuje akomodací očních čoček, zkrátka se zornice zúží, aby do oka proniklo co nejméně záření, ale co se stane, jestliže nasadíte na oči brýle s tmavými skly, například takové, co se vyráběly za socialismu? Vaše zornice se rozšíří, aby v tmavém prostředí lépe viděly, ale zároveň tím do oka pronikne více UV záření.

sluneční brýle

Tomuto jevu zabraňuje UV filtr, a ten se ve starých brýlích z osmdesátých let prakticky nevyskytuje. Máte-li tedy doma ještě takové retro kousky, například pánské sluneční brýle Lux brýle, noste je jen spíše jako recesi někde mimo sluneční záření, třeba doma na nějaké retro párty, ale pro pobyt na sluníčku si pořiďte brýle moderní, s UV filtrem.

Filtr odfiltruje nebezpečné typy záření a vaše oči před ním ochrání i tehdy, budou-li zornice pod brýlemi rozšířené. Díky tomu pak můžete používat brýle kdekoli a kdykoli, bez obav o své zdraví, ať jste na sjezdovce, nebo jedete na kole po cyklostezce.